Thonet

Thonet

Początki firmy Thonet sięgają roku 1830 (tak, to prawie 200 lat!) kiedy Michael Thonet rozpoczął eksperymentowanie z technologią gięcia drewna. Powstałe w wyniku tych prac projekty - w szczególności pokazane w 1859 roku Chair No 14 znane potem jako Vienna coffee house chair - stały się nie tylko archetypem krzesła, które przetrwały w prawie niezmienionej formie po dzień dzisiejszy, ale także stały się zaczątkiem całkiem nowej gałęzi kategorii produktów znanych dziś jako meble gięte, czy meble z giętego drewna. Dziś trudno sobie wyobrazić, że kiedyś - przed eksperymentami Thoneta - nie było nic podobnego. Wszak przez prawie 200 lat powstała na bazie tych pierwszych krzeseł cała nowa, prężna gałąź przemysłu. Wraz z popularnością krzeseł marka Thonet stała się praktycznie nazwą własną charakterystycznych krzeseł o bardzo wysokiej jakości.

Sto lat później, w 1930 roku, przyszedł czas na kolejną rewolucję związaną z nową technologią - Thonet stał się liderem produkcji krzeseł i mebli w których gięte drewno zostało zastąpione przez gięte rury stalowe. Podobnie jak w przypadku mebli drewnianych i w tym przypadku powstały projekty ponadczasowe. Krzesła S32, S33, S64 są produkowane do dziś. Co ważne - do dziś wyglądają dobrze!

W zasadzie można założyć, że pozostająca w rękach rodziny założyciela firma właśnie szykuje się do kolejnego przełomu. Wszak zbliża się (z perspektywy dwustuletniej historii firmy to nawet wielkimi krokami) rok 2030...

Thonet 1

Thonet 2

Thonet 3

Thonet 4

Thonet 5

Thonet 6

Thonet 7

Thonet 8

Thonet 9

Thonet 10

Thonet 11

Thonet 12

Thonet 13

Thonet 14

Thonet 15

Thonet 16

Thonet 17

Thonet 18

Thonet 19

Thonet 20

Thonet 21

Thonet 22

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl