Anglepoise

Anglepoise

Historia firmy Anglepoise® sięga połowy XIX wieku. Dokładnie w 1855 roku powstała firma Herbert Terry and Sons Ltd., która specjalizowała się w produkcji sprężyn. Wyroby rodzinnej firmy miały bardzo szerokie zastosowanie, z biegiem lat sprężyna stała się elementem coraz bardziej powszechnym i firma od 1920 roku z wytwórcy tego podstawowego komponentu przeobrażała się w producenta przedmiotów wykorzystujących sprężyny - od prostych spinaczy biurowych po siodełka rowerowe. Firma produkowała między innymi sprężyny zaworowe do silników spalinowych i być może stąd wyniknęła współpraca z pracującym w przemyśle motoryzacyjnym inżynierem Georgem Carwardine'm. To właśnie Carwardine w 1931 roku zaprojektował i opatentował mechanizm, który wykorzystując sprężyny i układ ramion umożliwiał równoważenie obciążenia umieszczonego na końcu 'wolnego' ramienia mechanizmu. Oryginalna lampa Anglepoise® z 1933 roku stworzona na bazie tego patentu wykorzystywała aż cztery sprężyny i w zamyśle producenta była przeznaczona do zastosowań przemysłowych - jej miejsce było wszędzie tam, gdzie źródło światła trzeba było przenosić nad biurkiem, maszyną itp. Dwa lata później ten przemysłowy produkt został lekko odchudzony i jako Anglepoise® Original 1227™ trafił do gospodarstw domowych. W tej wersji lampa wykorzystywała tylko trzy sprężyny. Tak właśnie powstała najbardziej znana lampa biurkowa na świecie, którą firma Anglepoise® z powodzeniem produkuje po dziś dzień.

Original 1227™ to 'najprawdziwsza' lampa Anglepoise® - wierna oryginałowi z 1934 roku w najmniejszym detalu. Coś dla miłośników tradycji, którzy nie idą na żadne kompromisy.

Original 1227™ Brass to wariacja klasycznej lampy Anglepoise® ozdobiona mosiężnymi dodatkami, które nadają jej bardziej szlachetny, ekskluzywny charakter.

Duo 1227™ to wariacja klasycznej lampy Anglepoise® wzbogacona o przewód zasilający w kolorowym oplocie i ozdobiona chromowanymi ramionami, które nadają jej nowoczesnego stylu.

Type 75™ Desk Lamp. Lampy z linii Type 75™ powstały dla odświeżenia linii produktów i poszerzenia oferty o bardziej nowoczesne modele. Trudnego zadania poprawiania klasyka podjął się Sir Kenneth Grange i, chyba niespodziewanie dla wszystkich, stworzył nowy bestseller dla firmy Anglepoise®. Okazuje się, że umiejętne i wyważone improwizowanie potrafi przynosić zaskakująco pozytywne rezultaty.

Type 75™ Mini Desk Lamp. Kolejnym krokiem w rozwoju jest seria Type 75™ Mini złożona z lamp odrobinę mniejszych i oferowanych w bardziej żywych kolorach, które zdecydowanie lepiej znajdą swoje miejsce w mniejszych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie króluje młodość.

Type 1228™ Desk Lamp. Lampy z linii Type 1228™ to najnowsze odsłona tradycyjnych lamp Anglepoise®. Po raz kolejny trudnego zadania poprawiania klasyka podjął się Sir Kenneth Grange. Po wielkim sukcesie swojej serii Type 75™ i Type 75™ Mini przy projektowaniu Type 1228™ postawił na bardziej odważne rozwiązania. Nowe lampy różni od oryginału przede wszystkim zastosowanie żywic epoksydowych do produkcji kloszy. Umożliwiają one uzyskanie efektu półprzezroczystości, który powoduje, że lampa oprócz głównego, skoncentrowanego światła świeci również odrobinę słabszym światłem rozproszonym. Oprócz ciekawego efektu wizualnego rozproszenie części światła bardzo dobrze wpływa na nasz wzrok - obniżenie kontrastu pomiędzy tym, co oświetlone, a tłem powoduje, że oczy męczą się dużo mniej. Drugą istotną innowacją tej serii lamp jest możliwość obracania klosza.

Type C™ Desk Lamp to próba zastosowania legendarnego mechanizmu tradycyjnych lamp Anglepoise® w świecie hi-tech. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przy nowoczesnym komputerze oświetleniem były lampy innych, bardziej tradycyjnych serii. Lampa powstała dla tych, którzy nie chcą mieszać nowego ze starym. Sir Kenneth Grange twórca doskonale przyjętych serii Type 75™Type 75™ Mini oraz Type 1228™ specjalnie dla firmy Anglepoise® zaprojektował lampę odpowiadającą wymogom wzornictwa XXI w. Nowa lampa różni się od pozostałych nowoczesnym żródłem światła LED oraz możliwością regulacji jasności. To pierwsza lampa biurkowa Anglepoise® wyposażona w ściemniacz.

Giant 1227™ Floor to wielka lampa biurkowa Anglepoise®. Nie trochę większa, a dokładnie trzy razy większa! Giant, to bardzo dobre określenie dla tej lampy. Mimo rozmiaru jest równie zgrabna jak pierwowzór, ale jak nie masz odpowiednio dużego biurka, musisz postawić ją na podłodze. Trzy razy większa lampa ma oczywiście trzy razy większy mechanizm, ale całość działa płynnie i lekko zupełnie jakby to była lampa biurkowa! Powiększone modele zostały zaprojektowane specjalnie dla "The Roald Dahl Museum and Story Centre" - interaktywnego muzeum pozwalającego dzieciom w wieku 6-12 lat poznać świat pisarza poprzez serię instalacji. Powiększone i przerośnięte obiekty miały za zadanie pogłębić wrażenie bajkowego i nierealnego klimatu. Oryginalna lampa Anglepoise 1227™ nie znalazła się tam przypadkiem - Roald Dahl bardzo ją lubił i przez wiele lat używał na swoim biurku. Lampy szybko stały się bardzo popularne i w końcu trafiły do produkcji - dziś możesz mieć je także Ty! I zupełnie nie ma znaczenia, czy właśnie marzysz o powrocie do Kingsajzu, wspominasz "Podróże Guliwera" czy po prostu wierzysz, że "duże jest piękne"!

Zobacz Katalog Anglepoise® 2015

Zobacz Portfolio projektów Anglepoise®

Zobacz lampy Anglepoise® w naszej ofercie!

Anglepoise 01 Anglepoise 02

Anglepoise 03 Anglepoise 04

Anglepoise 05 Anglepoise 06

Anglepoise 07 Anglepoise 08

Anglepoise 09 Anglepoise 10

Anglepoise 11 Anglepoise 12

Anglepoise 13 Anglepoise 14

Anglepoise 15 Anglepoise 16

Anglepoise 17 Anglepoise 18

Anglepoise 19 Anglepoise 20

Anglepoise 21 Anglepoise 22

Anglepoise 23 Anglepoise 24

Anglepoise 25 Anglepoise 26

Anglepoise 27 Anglepoise 28

Anglepoise 29 Anglepoise 30

Anglepoise 31 Anglepoise 32

Anglepoise 33 Anglepoise 34

Anglepoise 35 Anglepoise 36

Anglepoise 37 Anglepoise 38

Anglepoise 39 Anglepoise 40

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl